Powłoki gumowe- czym mogą się charakteryzować?

Powłoki gumowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych do pokrywania walców, wałków, wałów oraz bębnów.

Oparte o gumę mieszanki pozwalają bowiem na odpowiednie dobranie powłoki do specyfiki produkcji, a profesjonalny producent wyrobów gumowych będzie w stanie zaproponować nam takie parametry mieszanki, które pozwolą na uzyskanie powłoki niemalże perfekcyjnie sprawdzającej się w codziennej praktyce. Powłoki gumowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu różnych gałęziach przemysłu. Stosuje się je w drukarstwie, w zakładach produkujących żywność, w przemyśle metalurgicznym, w wytwórstwie tworzyw sztucznych, przy produkcji tkanin, opakowań oraz papieru. Nic dziwnego, że są tak popularne skoro są obecne w tak wielu różnych branżach.

https://www.hannecard.pl/pl/branze/tworzywa-sztuczne/

Szczegółowe parametry mieszanek gumowych

 

Do wykonywania takich powłok można użyć trzech rodzajów gumy- może to być guma naturalna, syntetyczna oraz silikonowa. Każda jest materiałem o trochę innych właściwościach, a co za tym idzie sprawdzi się do innych zastosowań. Mieszanka może posiadać także różną twardość w zależności od potrzeb- jest to więc kompromis pomiędzy jej sprężystością oraz trwałością. Mieszanki zazwyczaj powstają w specjalnych, zintegrowanych mieszalnikach, które gwarantują odpowiednie ich przygotowanie.

 

Mieszanki gumowe mogą też zostać wzbogacone o dodatkowe właściwości. Z jednej strony można sprawić, aby powłoka była idealnie antystatyczna lub też odwrotnie- aby posiadała swoje właściwości przewodzące. Jeśli jest to pożądane, można ją wzmocnić tak, aby była bardziej odporna na wahania temperatur, obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także ścieranie. Specjalne mieszanki produkuje się do przemysłu spożywczego, gdzie powłoki gumowe muszą być przystosowane do kontaktu z żywnością. Powłoka może też posiadać wyższą kleistość konfekcyjną, można też dodać jej ulepszonych właściwości uwalniających. Jak więc widać- możliwości jest wiele, trzeba tylko wybrać najlepsze rozwiązanie do konkretnego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *