Większość samochodów pojawia się, a następnie po jakimś czasie znika, nie pozostawiając po sobie żadnej szczególnej historii. Są też pojazdy takie, które pomimo upływu lat mogą pochwalić się nieprzemijalnym statusem legendy, a także gronem wiernych pasjonatów, którzy wciąż na nowo odświeżają pamięć i oblicze o danym pojeździe. Przykładem legendy jest z pewnością Volkswagen Garbus, choć którego produkcja została wstrzymana lata temu, wciąż cieszy się niesłabnącą sympatią entuzjastów na całym świecie. Czy renowacja Garbusa ma sens i z czym należy się liczyć, decydując się na odnowę?

Krótka historia Volkswagena Garbusa

Niezwykłą popularność Volkswagen garbus zawdzięcza nie tylko uroczemu kształtowi i użyteczności w latach, w których powstał, ale także niezwykle interesującej i nieco kontrowersyjnej historii. Pomysłodawcą samochodu „dla ludu” był bowiem nie kto inny jak sam Adolf Hitler, który w 1934 roku polecił zaprojektowanie auta, które łączyłoby w sobie funkcjonalność z atrakcyjną ceną, tak, aby każda przeciętna rodzina mogła sobie na niego pozwolić. Najlepszy z projektów przedstawił Ferdinand Porsche, który zaproponował auto o stosunkowo lekkiej konstrukcji, z możliwością osiągnięcia prędkości bliskiej 100 km/h i mieszczący cztery osoby. Po zakończeniu wojny rozpoczęto seryjną produkcję Volkswagena Garbusa, który w przeciągu kolejnych lat stał się jednym z najpopularniejszych i wyprodukowanych w największej ilości samochodów w historii motoryzacji. Dostępny w każdym zakątku świata, produkowany w dwudziestu różnych krajach, będący do dziś symbolem swoich czasów i legendą. Choć w 2003 roku Volkswagen Garbus oficjalnie wstrzymał produkcję, wciąż posiada on grono zagorzałych fanów, którzy kupują części do Garbusa i odrestaurowują starsze, zabytkowe już teraz modele, dając im drugie życie.

Volkswagen Garbus — zalety i wady

Volkswagen Garbus to jeden z tych samochodów, który dla jednych jest przestarzałym, mało funkcjonalnym i nieestetycznym reliktem przeszłości, dla innych zaś esencją minionych lat, kwintesencją klasy i elegancji, a także żywą ikoną. Jedno jest pewne, koło tego samochodu nikt nie może przejść obojętnie. Również w czasach, w których powstał, budził niemało emocji. Specyficzny kształt, przypominający nieco żuka lub chrabąszcza, uznawany jest do dziś albo za niezwykle uroczy, albo zaś za śmieszny i zwyczajnie brzydki. Choć kiedyś kosztował stosunkowo niewiele, jako samochód zaprojektowany „dla ludu”, dziś ze względu na status niemal zabytkowy, części do Garbusa potrafią kosztować krocie. Jest także wyjątkowo wolny i ciężki jak na dzisiejsze standardy, jednak klasą i historią nie dorówna mu żaden inny pojazd.

Części do Garbusa — cena i dostępność

Niezwykła historia i ujmujące cechy Volkswagena Garbusa sprawiają, że do dziś ogrom ludzi na całym świecie jest w stanie poświęcić mnóstwo czasu i pieniędzy na renowację starych modeli. Jak jednak wygląda kwestia dostępności i kosztów części do Garbusa? Z pewnością pozytywnym faktem jest całkiem spora ilość miejsc w internecie i nie tylko, które oferują oryginalne części vw. Dzięki temu możliwość skompletowania wszystkich niezbędnych elementów i części do Garbusa, takich jak karoseria, akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne, ale także silniki czy części blacharskie nie jest wcale takie trudne. Inną kwestią jest koszt podobnego przedsięwzięcia. Z reguły renowacja samochodu to bowiem minimum kilkanaście tysięcy złotych, dlatego warto mieć na uwadze te koszta, zanim rozpocznie się odnowę pojazdu.

O czym pamiętać odnawiając Volkswagena Garbusa?

Nadawanie nowego życia przedmiotom, które przez wiele osób zostałyby spisane na straty to ogromna przyjemność i satysfakcja, tym bardziej w przypadku tak wdzięcznych przedmiotów, jak Volkswagen Garbus. Podejmując się renowacji starszego modelu tego samochodu, należy jednak wziąć pod uwagę pewne czynniki i obiektywnie ocenić swoje możliwości. Są to z pewnością spore nakłady finansowe, których potrzeba do ukończenia dzieła, sporo cierpliwości w poszukiwaniach części do Garbusa i ich montowaniu, a także mnóstwo pasji i zaangażowania. Ponadto warto wziąć pod uwagę konieczność zakupienia ubezpieczenia, dzięki któremu ewentualna stłuczka lub inne uszkodzenie nie zaprzepaszczą całej pracy włożonej w odnowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *