Do roli rodzica jest się naprawdę trudno przygotować, o ile to w ogóle możliwe. Jak wozić dziecko w samochodzie? W jaki sposób dobierać foteliki samochodowe dla dzieci, tak by były one jak najbardziej bezpieczne, a równocześnie by nasze pociechy czuły się w nich komfortowo? Te, oraz wiele innych pytań trapią każdego „debiutującego” rodzica. W niniejszym artykule staramy się odpowiedzieć na część z nich.

Pierwszy raz w foteliku?

 

Jeśli tak, to z pewnością macie sporo pytań ;). Zacznijmy od dwóch podstawowych kwestii.

Przede wszystkim prawo

 

Zgodnie z nowelizacją przepisów z 2015 roku obowiązkowe jest przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych, jeśli nie osiągnęły one wzrostu większego, niż 150 centymetrów. Do 2015 roku funkcjonował przepis zgodnie z którym dzieci należało zabezpieczyć w foteliku, jeśli te nie skończyły 12 lat. Obecne przepisy są bardziej elastyczne – to że dziecko skończyło określony wiek nie oznacza przecież, że automatycznie osiągnęło wymagany przez prawo wzrost. Dlatego więc kierujmy się przede wszystkim wzrostem, a nie wiekiem, aby zapewnić naszym pociechom maksymalne bezpieczeństwo.

Waga i wzrost, a fotelik samochodowy

 

Sam fotelik samochodowy to jednak nie wszystko. Aby mógł w pełni spełniać swoje zadanie, czyli gwarantowanie bezpieczeństwa w czasie jazdy, musi być dopasowany do wzrostu oraz wagi dziecka. Standardowe rozmiary określa kilka podstawowych grup wiekowych i wagowych:

 

Grupa 0+ (0-13 kg) – niemowlęta i noworodki,

Grupa I (9-18 kg) – dzieci 3-4 lata.

Grupa II-III (15-36 kg)  – starsze dzieci.

 

Bez względu na wagę oraz wzrost dziecka każdy sprzęt tego typu powinien być dobierany indywidualnie, dlatego zawsze przed kupnem warto porozmawiać z doradcą w wyspecjalizowanym sklepie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będzie on w pełni dostosowany do potrzeb naszych maluchów.

 

Złe dostosowanie parametrów fotelika może nie tylko stanowić zagrożenie dla jego życia w czasie wypadku samochodowego, ale też mieć niekorzystny wpływ na rozwój naszej pociechy. Dzieci w „fotelikowym” okresie życia rozwijają się szczególnie szybko i przy wybieraniu fotelika musimy mieć to na uwadze, gdyż złe dopasowanie może sprzyjać się rozwijaniu różnego rodzaju wad postawy, jak również innych.

 

Dlatego też częste zmiany fotelików są niestety normą, której nie uda nam się „obejść” kupując uniwersalne siedziska, gdyż takie po prostu nie istnieją. Co prawda możemy trafić na sprzęty, które „rosną” wraz z dzieckiem, jednak nie są one tak skuteczne, jak te dostosowane do konkretnej wagi i wzrostu.

Montaż fotelików samochodowych dla dzieci

 

Kiedy już dobraliśmy odpowiedni fotelik dla naszych milusińskich, przychodzi czas na jego montaż przed pierwszą wspólną jazdą. Jest on nie mniej ważny, niż samo dobranie parametrów. Przy kupnie warto zwrócić uwagę, czy sprzęt będzie pasował do naszego auta i jego przestrzeni.

 

Jeśli tak, to w zależności od modelu który posiadamy montujemy go tyłem lub przodem do kierunku jazdy. (Ten pierwszy rekomendowany jest przez specjalistów, jako dużo bardziej bezpieczny). Drugą ważną kwestią jest kontrola pasów bezpieczeństwa naszego samochodu. To przecież właśnie one, wraz z fotelikiem, mają gwarantować spokojny przejazd. Zbyt luźne, ciasno, lub po prostu źle zapięte pasy sprawią, że siedzisko stanie się bezużyteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *